ΤΟ ΚΕΣΥΠ

Αρμοδιότητες και καθήκοντα των υπευθύνων Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.) του Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.) Πολυγύρου:

• Υποστήριξη του σχεδιασμού και της υλοποίησης Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας στα σχολεία του νομού Χαλκιδικής
  • Συμβουλευτική και Επαγγελματικός Προσανατολισμός σε μαθητές/μαθήτριες, γονείς και νέους/νέες έως 25 ετών, καθημερινά στους χώρους του ΚΕΣΥΠ
  • Ενημέρωση για τις μεταβολές στο σύστημα εκπαίδευσης (ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ, σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση κ.λπ.) μαθητών/μαθητριών αλλά και καθηγητών με τακτικές και περιοδικές επισκέψεις στα σχολεία, με τη διοργάνωση ενημερωτικών ημερίδων σε συνεργασία με τα σχολεία, με την εκπόνηση ενημερωτικού υλικού (φυλλάδια και παρουσιάσεις)
  • Υποστήριξη του μαθήματος Σ.Ε.Π. με τη διοργάνωση ενημερωτικών ημερίδων για τους καθηγητές Σ.Ε.Π., την εκπόνηση ενημερωτικού υλικού, κατάλληλων παρουσιάσεων, κ.α.
  • Υποστήριξη εκπαιδευτικών για την  εφαρμογή στα σχολεία προγραμμάτων ή εκπαιδευτικών εργαλείων Σ.Ε.Π. εγκεκριμένων από το Υπουργείο Παιδείας.
  • Υλοποίηση και εφαρμογή εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων σε συνεργασία με τα σχολεία του νομού Χαλκιδικής και με τοπικούς φορείς. Ειδικότερα, διοργάνωση εκπαιδευτικών επισκέψεων για τους μαθητές, παραγωγή έντυπου υλικού, διοργάνωση ημερίδων, κ.ά.
  • Διοργάνωση ενημερωτικών συναντήσεων και επιμορφωτικών σεμιναρίων-εργαστηρίων για τους εκπαιδευτικούς για θέματα Σ.Ε.Π.
  • Επαφή και συνεργασία με φορείς τοπικής κοινωνίας (δήμους, νομαρχίες, επιμελητήρια, μέσα μαζικής ενημέρωσης, σχετικούς με τον επαγγελματικό προσανατολισμό φορείς, κ.ά.)  καθώς και με γραφεία διασύνδεσης ή τα σχετικά τμήματα στα τριτοβάθμια εκπαιδευτικά ιδρύματα.
  • Εκπόνηση και εκτέλεση ευρωπαϊκών δράσεων και προγραμμάτων.

Τρόποι / κανάλια επικοινωνίας με το ΚΕ.ΣΥ.Π Πολυγύρου:

• διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του ΚΕ.ΣΥ.Π. Πολυγύρου (mail@kesyp.chal.sch.gr)
  • άμεσο μήνυμα μέσα από τη σελίδα του ΚΕ.ΣΥ.Π. Πολυγύρου στο Facebook (https://www.facebook.com/kesypchal)
  • τηλέφωνο του ΚΕ.ΣΥ.Π. Πολυγύρου (τηλ.27310 21156 / 2371021174)
  • κινητό τηλέφωνο του υπευθύνου Σ.Ε.Π. του ΚΕ.ΣΥ.Π. Πολυγύρου (κιν. 6973661733)

Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας για οτιδήποτε χρειαστείτε σχετικά με τα παραπάνω.

Ο υπεύθυνος Σ.Ε.Π. του ΚΕ.ΣΥ.Π Πολυγύρου

Φίλιππος Κουτσάκας