ΤΟ ΚΕΣΥΠ

Αρμοδιότητες και καθήκοντα των υπευθύνων Σχολικού Επαγγελματικού Προσανατολισμού (Σ.Ε.Π.) του Κέντρου Συμβουλευτικής και Προσανατολισμού (ΚΕ.ΣΥ.Π.) Πολυγύρου:

• Υποστήριξη του σχεδιασμού και της υλοποίησης Προγραμμάτων Αγωγής Σταδιοδρομίας στα σχολεία του νομού Χαλκιδικής
  • Συμβουλευτική και Επαγγελματικός Προσανατολισμός σε μαθητές/μαθήτριες, γονείς και νέους/νέες έως 25 ετών, καθημερινά στους χώρους του ΚΕΣΥΠ
  • Ενημέρωση για τις μεταβολές στο σύστημα εκπαίδευσης (ΕΠΑΛ-ΕΠΑΣ, σύστημα εισαγωγής στην τριτοβάθμια εκπαίδευση κ.λπ.) μαθητών/μαθητριών αλλά και καθηγητών με τακτικές και περιοδικές επισκέψεις στα σχολεία, με τη διοργάνωση ενημερωτικών ημερίδων σε συνεργασία με τα σχολεία, με την εκπόνηση ενημερωτικού υλικού (φυλλάδια και παρουσιάσεις)
  • Υποστήριξη του μαθήματος Σ.Ε.Π. με τη διοργάνωση ενημερωτικών ημερίδων για τους καθηγητές Σ.Ε.Π., την εκπόνηση ενημερωτικού υλικού, κατάλληλων παρουσιάσεων, κ.α.
  • Υποστήριξη εκπαιδευτικών για την  εφαρμογή στα σχολεία προγραμμάτων ή εκπαιδευτικών εργαλείων Σ.Ε.Π. εγκεκριμένων από το Υπουργείο Παιδείας.
  • Υλοποίηση και εφαρμογή εκπαιδευτικών δραστηριοτήτων σε συνεργασία με τα σχολεία του νομού Χαλκιδικής και με τοπικούς φορείς. Ειδικότερα, διοργάνωση εκπαιδευτικών επισκέψεων για τους μαθητές, παραγωγή έντυπου υλικού, διοργάνωση ημερίδων, κ.ά.
  • Διοργάνωση ενημερωτικών συναντήσεων και επιμορφωτικών σεμιναρίων-εργαστηρίων για τους εκπαιδευτικούς για θέματα Σ.Ε.Π.
  • Επαφή και συνεργασία με φορείς τοπικής κοινωνίας (δήμους, νομαρχίες, επιμελητήρια, μέσα μαζικής ενημέρωσης, σχετικούς με τον επαγγελματικό προσανατολισμό φορείς, κ.ά.)  καθώς και με γραφεία διασύνδεσης ή τα σχετικά τμήματα στα τριτοβάθμια εκπαιδευτικά ιδρύματα.
  • Εκπόνηση και εκτέλεση ευρωπαϊκών δράσεων και προγραμμάτων.

Τρόποι / κανάλια επικοινωνίας με το ΚΕ.ΣΥ.Π Πολυγύρου:

• διεύθυνση ηλεκτρονικού ταχυδρομείου του ΚΕ.ΣΥ.Π. Πολυγύρου (mail@kesyp.chal.sch.gr)
  • άμεσο μήνυμα μέσα από τη σελίδα του ΚΕ.ΣΥ.Π. Πολυγύρου στο Facebook (https://www.facebook.com/kesypchal)
  • τηλέφωνο του ΚΕ.ΣΥ.Π. Πολυγύρου (τηλ.27310 21156 / 2371021174)
  • κινητό τηλέφωνο του υπευθύνου Σ.Ε.Π. του ΚΕ.ΣΥ.Π. Πολυγύρου (κιν. 6973661733)

Μη διστάσετε να επικοινωνήσετε μαζί μας για οτιδήποτε χρειαστείτε σχετικά με τα παραπάνω.

Οι υπεύθυνοι Σ.Ε.Π. του ΚΕ.ΣΥ.Π Πολυγύρου

Φίλιππος Κουτσάκας, Πασχαλιά Σάτκα (σε αναμονή τοποθέτησης)