Περιφερειακό Θεματικό Δίκτυο Σχολείων Ειδικής Αγωγής

Κατά τη διάρκεια του σχολικού έτους 2016-17 συστάθηκε και λειτούργησε το Περιφερειακό Δίκτυο «Επαγγελματικός Προσανατολισμός Σχολικών Μονάδων Ειδικής Αγωγής» με σκοπό την υποστήριξη μαθητών και μαθητριών που παρουσιάζουν ιδιαιτερότητες ειδικής αγωγής και την ενίσχυσή της αυτογνωσίας τους. Οι επιμέρους στόχοι του δικτύου είναι:

• η βελτίωση των υπηρεσιών Συμβουλευτικής Προσανατολισμού των ΚΕΣΥΠ για η υποστήριξη μαθητών/τριών της γενικής κατηγορίας που εμφανίζουν ιδιαίτερα ταλέντα ή/και ήπια χαρακτηριστικά ειδικών αναγκών, συνεχίζουν την φοίτησή τους στα γενικά σχολεία και επιθυμούν να εισαχθούν στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση με την γενική κατηγορία ή/και την κατηγορία του 5%
  • η ουσιαστική προετοιμασία τελειοφοίτων και αποφοίτων των σχολείων Ειδικής Αγωγής της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης για την συνέχιση της εκπαίδευσης/κατάρτισης και την είσοδό τους στην Αγορά Εργασίας με προσανατολισμό στην αξιοποίηση των δεξιοτήτων και ικανοτήτων τους καθώς και στην προσαρμογή των ειδικών αναγκών στις πραγματικές εργασιακές συνθήκες.
  • η δημιουργία ενός περιφερειακού οδηγού επαγγελματικού προσανατολισμού Σ.Μ.Ε.Α. για υπευθύνους Σ.Ε.Π. των ΚΕ.ΣΥ.Π., Διοικήσεις Σχολικών Μονάδων, Εκπαιδευτικούς καθώς και άλλων υποστηρικτικών δομών της Δ.Ε., που θα λειτουργεί ως εργαλείο Συμβουλευτικής και Επαγγελματικού Προσανατολισμού μαθητών/τριων ΑμΕΑ.

Συντελεστές του Δικτύου είναι οι υπεύθυνοι Σ.Ε.Π. των ΚΕ.ΣΥ.Π. Έδεσσας, Πολυγύρου, Βέροιας, Λ. Πύργου, Νεάπολης Θεσσαλονίκης, Κιλκίς, οι σχολικοί σύμβουλοι Ειδικής Αγωγής της Π.Δ.Ε. της 7ης και 10ης εκπαιδευτικής Περιφέρειας Κεντρικής Μακεδονίας οι εκπαιδευτικοί και οι μαθητές σχολικών μονάδων ειδικής αγωγής.

Κατά τη διάρκεια του πρώτου χρόνου της λειτουργίας συμμετείχαν στο δίκτυο 7 σχολεία ειδικής αγωγής από την περιφέρεια Κεντρικής Μακεδονίας τα οποία υλοποίησαν 16 συνολικά προγράμματα Αγωγής Σταδιοδρομίας.

Τα προγράμματα αυτά καθώς και τα αποτελέσματα του πρώτου έτους του θεματικού δικτύου παρουσιάστηκαν στην κεντρική εκδήλωση του δικτύου που πραγματοποιήθηκε στην Νάουσα την Τρίτη 30 Μάιου 2017. Στην εκδήλωση συμμετείχε από το νομό Χαλκιδικής το Ε.Ε.Ε.Ε.Κ. Ποτίδαιας το οποίο παρουσίασε τα προγράμματα αγωγής σταδιοδρομίας:

• «Καφεμεζεδογλυκοπωλείο Δια χειρός: εκεί που η γεύση συναντά την τέχνη», Αφθονίδης Γιώργος, Μόσχοβα Γαρυφαλιά
  • «Το μετέωρο βήμα προς την επαγγελματική αποκατάσταση», Αζοπούλου Χριστίνα, Φλώρου Μαρία

Το πρόγραμμα της εκδήλωσης είναι διαθέσιμο ΕΔΏ και η αφίσα της εκδήλωσης ΕΔΏ.

Η έγκριση λειτουργίας του δικτύου είναι τριετής οπότε το δίκτυο προβλέπεται να συνεχίσει τη λειτουργία του και για τα σχολικά έτη 2017-18 και 2018-19.

Στόχος για την επόμενη σχολική χρονιά, εκτός από την εμπλοκή στο περιφερειακό δίκτυο περισσότερων σχολείων ειδικής αγωγής του νομού Χαλκιδικής αποτελεί η ένταξη στο δίκτυο και σχολείων γενικής εκπαίδευσης με σκοπό την ανάπτυξη συνεργασίας μεταξύ σχολικών μονάδων αλλά και την προαγωγή της συμπερίληψης μαθητών με ειδικές εκπαιδευτικές ανάγκες στη γενική εκπαίδευση και στην κοινωνία γενικότερα. Οι εκπαιδευτικοί και οι σχολικές μονάδες που ενδιαφέρονται να ενταχθούν στο θεματικό δίκτυο την επόμενη σχολική χρονιά μπορούν να επικοινωνήσουν για περισσότερες πληροφορίες με το ΚΕ.ΣΥ.Π Πολυγύρου (mail@kesyp.chal.sch.gr).

Το παραχθέν υλικό του θεματικού δικτύου καθώς και το υλικό της εκδήλωσης είναι διαθέσιμο ΕΔΩ.

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *