Μελέτη σχετικά με τα «Ευρωπαϊκά Εξεταστικά Συστήματα».

Ο Εθνικός Οργανισμός Εξετάσεων (Ε.Ο.Ε.) υλοποίησε συγκριτική μελέτη των εξεταστικών συστημάτων στις χώρες της Ευρώπης, με έμφαση στο πεδίο της πρόσβασης του μαθητή στη Τριτοβάθμια Εκπαίδευση.

Στο πρώτο κεφάλαιο της μελέτηες γίνεται μια επισκόπηση του συστήματος της εσωτερικής και
εξωτερικής αξιολόγησης των μαθητών που ισχύει στις χώρες της Ευρωπαϊκής Ένωσης στη Δευτεροβάθμια Εκπαίδευση. Το δεύτερο κεφάλαιο αναφέρεται, σε γενικές γραμμές, στη δομή της Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης και, εκτενώς, στο σύστημα εισαγωγής των μαθητών στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση στις εξής χώρες: Φινλανδία, Αγγλία, Γαλλία, Γερμανία, Ιταλία, Ισπανία, Αυστρία, Ολλανδία, Δανία, Σλοβακία.

Στο τέλος της παρούσας μελέτης παρατίθεται, με τη μορφή παραρτήματος, το ερωτηματολόγιο1 που εστάλη από τον Ε.Ο.Ε. μέσω του δικτύου «Ευρυδίκη» στα Ευρωπαϊκά κράτη και αφορά την πρόσβαση στην Τριτοβάθμια Εκπαίδευση, καθώς και οι απαντήσεις που λάβαμε από τις χώρες.

Η μελέτη είναι διαθέσιμη ΕΔΩ

Η ηλ. διεύθυνσή σας δεν δημοσιεύεται. Τα υποχρεωτικά πεδία σημειώνονται με *